ASP.NET MVC 4 Developer Preview – już jest!

Człowiek przez parę dni odpuści sobie regularne czytanie blogów i zaraz ma wrażenie, jakby wrócił do innego świata :) Nowe Visual Studio, nowy Windows, nowy F# i od paru dni nowa wersja ASP.NET MVC 4 – w wersji Developer Preview co prawda, ale jest. Warto pamiętać, że Developer Preview to nawet nie pierwsza beta, więc do wersji finalnej może nastąpić jeszcze sporo zmian, a w aktualnej mogą być błędy.

Postanowiłem dzisiaj zainstalować nowe MVC i zobaczyć, co tam kryje się ciekawego. Na początek instalacja  – trwała dziwnie długo, ale ostatecznie się udało.

Po instalacji w okienku wyboru projektu pojawiła się nowa pozycja:

W kolejnym okienku konfiguracji projektu, poza pozycjami znanymi z MVC3, mamy ‘Mobile Application’ – i to jest chyba największa nowość ten wersji – wsparcie dla urządzeń mobilnych.

Ciekawe, że przy tym typie projektu nie możemy wybrać stworzenia projektu z testami.

Solucja nowego projektu wygląda standardowo – nie ma żadnych dziwnych plików z dziwnymi rozszerzeniami. Mobilność została rozwiązana poprzez dodanie jQuery Mobile. Ostatnio bawiłem się tą biblioteką i za kilka dni opublikuję post na ten temat. Fajnie, że w projekcie domyślnie znalazła się również biblioteka Knockout – jeśli ktoś jej jeszcze nie zna, to gorąco polecam!

Inną ciekawą nowością w MVC4 są ‘tryby wyświetlania’ (?). Modyfikując nazwę pliku możemy dedykować dany widok dla konkretnego typu urządzeń. Np. domyślnie mamy plik Index.cshtml, ale możemy dodać Index.Mobile.cshtml i ten widok zostanie wyrenderowany dla urządzenia mobilnego. Bardzo przydatne, gdy piszemy aplikację www, która ma takie urządzenia wspierać.

Dodatkowo możemy definiować swoje własne tryby. Np. dodając w Global.asax

Możemy dedykować widoki dla iPhona, czyli będziemy mieli Index.iPhone.cshtml. Fajny bajer :)

Będę na bieżąco śledził rozwój nowej wersji ASP.NET MVC i opisywał zmiany na blogu. Może uda się stworzyć serię postów o MVC4.

Aktualną wersję MVC 4 można pobrać ze strony http://www.asp.net/mvc/mvc4. Tam też znajduje się więcej informacji odnośnie nowości, szczególnie polecam ASP.NET MVC 4 Mobile Features.

1 Response

  1. Pingback: dotnetomaniak.pl

Comments are closed.