Certyfikaty – MCPD 4 (Web/Windows)

Tak się ostatnio złożyło, że zaistniała u mnie potrzeba zdobycia certyfikatu MCPD. Najpierw udało mi się zdać MCPD Web 4; wczoraj dołożyłem MCPD Windows 4 kończąc chwilowo swoją przygodę z certyfikacjami.

Pomijając kwestię sensu zdobywania certyfikatów (wiem, że jest to temat budzący skrajne uczucia), chciałbym co nieco opisać o moich przygotowaniach. Kilka osób pytało mnie o to w mailach, więc mam nadzieję, że Wam to się przyda.

Kolejność egzaminów taka, w jakiej je zdawałem:

70-516 (MCTS ADO.NET 4.0)

Egzamin ten był moim pierwszym egzaminem Microsoftowym, w związku z czym podchodziłem do niego z dużym stresem spowodowanym niewiedzą o tym, o co mnie czeka :) Egzamin raczej nie był trudny. Tematem nr jeden był Entity Framework.

Materiały, z jakich korzystałem:

70-513 (MCTS WCF 4.0)

Podobnie jak wcześniejszy, egzamin ten był stosunkowo łatwy. Osoba wykorzystująca praktycznie WCFa w swoich projektach nie powinna mieć większych problemów z jego zaliczeniem. Główną trudnością są odpowiedzi często zawierające długie XML-e. Trudność polega na niewygodnym czytaniu/analizowaniu odpowiedzi. Do zaliczenia egzaminu w zupełności wystarczy wiedza o tym, co siedzi w WCF 3.5.

Materiały:

70-515 (MCTS ASP.NET 4.0)

ASP.NET i ASP.NET MVC stanowią centrum moich zainteresowań programistycznych, więc egzamin ten był ciekawym doświadczeniem :) Zdarzają się pytania z wykorzystania biblioteki jQuery.

Materiały:

70-519 (MCPD Web 4.0)

Po egzaminie można mieć wrażenie, że po zdaniu 3 poprzednich ten się nam po prostu należał :) Stanowił on podsumowanie wiedzy potrzebnej do zdania poprzednich egzaminów, ale bardziej pod kątem sprawdzenia, czy wiemy jak i kiedy stosować odpowiednie technologie.

Egzamin ten wyglądał jednak trochę inaczej niż poprzednie. Pytania były w formie testu, ale podzielonego na 3 części. Jedna, podobnie jak w poprzednich egzaminach, była ogólna, dwie dotyczyły case studies przedstawiających wymagania wobec systemu. W odpowiedziach należało wybrać najlepszą opcję biorąc pod uwagę przedstawione w case studies wymagania.

Materiałów brak.

70-511 (MCTS Windows 4.0)

Jako, że tworzę głównie aplikacje www, tutaj było już trochę trudniej. Mam pewne doświadczenie w tworzeniu aplikacji WinForms oraz WPF, ale znacznie mniejsze niż ASP.NET. Ogólnie egzamin oceniam jako średnio trudny – jednak dla osoby, która dużo pisze w WPFie powinien być łatwy. Było mało pytań z WinForms.

Materiały:

 • Programming WPF (Chris Sells)
 • Kurs CBT Nuggets – nie polecam
 • Różne artykuły/posty znalezione na sieci
 • Traning Kit 70-511 – pojawił się dość późno, więc za dużo z niego nie skorzystałem

70-518 (MCPD Windows 4.0)

Po doświadczeniach z MCPD Web 4.0 podchodziłem do tego egzaminu na luzie. I to był błąd. Egzamin okazał się dla mnie najtrudniejszym ze wszystkich egzaminów – z wielką niepewnością i drżeniem rąk klikałem “End egzam”. Na szczęście wynik okazał się pozytywny :)

Materiałów brak.

————————————————

Wspólnym źródłem dla wszystkich egzaminów jest MSDN – jako lektura obowiązkowa!

Egzaminy odbywają się w formie testów zawierających 40-50 pytań (w 70-516 miałem ich 77, ale poinformowano mnie wcześniej, że pojawią się również pytania testowe – niepunktowane). Czas egzaminów jest różny, przeważnie ok. 3h – i jest to czas w zupełności wystarczający.

Mam nadzieję, że ta krótka notka komuś się przyda – jeśli mogę jakoś jeszcze pomóc to piszcie :)

Powodzenia w Waszych bojach!

12 Responses

 1. Pingback: dotnetomaniak.pl
 2. Wojtek 24 marca 2011 / 09:54

  Po przeczytaniu tego artykułu zapisałem się na egzamin z 70-516 (MCTS ADO.NET 4.0)
  Dzieki za motywacje ;)

 3. lukasz 24 marca 2011 / 10:08

  Gratulacje! To co teraz… MCPD Azure ? ;>

 4. Łukasz Gąsior 24 marca 2011 / 10:23

  @lukasz – taki jest plan, ale nie szybciej niż na wakacje

 5. Kamil 29 marca 2011 / 09:34

  Łukasz Gratuluje,
  w jakiej firmie w Warszawie można przystąpić do egzaminu ?
  Pozdrawiam
  Kamil

 6. Michal 1 kwietnia 2011 / 10:42

  Cześć, dzięki za artykuł. Tak się składa, że chyba będę zmieniał pracę i tam chcą abym zdobył certyfikaty, które wymieniłeś (70-536, 70-513, 70-515, 70-516, 70-519). Jestem programistą C# ale aplikacji Windows (Windows Forms i WPF). Ile zajmie mi przekwalifikowanie się na asp i podejście do pierwszego testu (który polecasz jako pierwszy)? Ile powinny mi zająć przygotowania do każdego z nich. Jak myślisz w ile czasu jestem w stanie zdać je wszystkie? (powiedzmy, że jestem zdolny)
  Z góry dzięki za odpowiedzi,
  Michał.

 7. 3P 12 kwietnia 2011 / 20:18

  Ile czasu zajęło ci zdanie tych wszystkich egzaminów?
  Piszesz o zdobywaniu MCPD Azure w wakacje. Takie szybkie zdawanie egzaminów może sugerować wyuczenie się pytań na pamięć i tyle. Sam mam kolegów, którzy od 0 do MCTS z ASP.NET 4.0 uczyli się w miesiąc. Niektórzy nawet nie pisali w ASP.NET. Tylko nauka z gotowców.

 8. hokus 28 września 2011 / 09:34

  Czemu zdawałeś 70-*, anie 72-*. Nie chciałeś korzystać ze zniżki studenckiej ? Upgrade można robić tylko z MCPD, bo z MCTS już nie ?

 9. Łukasz Gąsior 2 października 2011 / 17:32

  @hokus – a nawet nie wiedziałem, że są takie zniżki – choć w moim przypadku to firma wykupiła pakiet. Upgrade chyba tylko można robić z MCPD.

 10. Piotr 27 października 2011 / 19:47

  Kamil -> jeżeli chodzi o ośrodki certyfikacyjne w Wa-wie to osobiście polecam ten na Domaniewskiej (okolice Galerii Mokotów), za to odradzam pewien inny, ale przez grzeczność nazwy nie podam (może mieli zły dzień i bałagan w systemie itp.).

 11. g 28 grudnia 2011 / 01:02

  Gratuluje! Sam się chyba zabiorę za MCPD – to dobra motywacja do nauki.

Comments are closed.