PGS Workshop

Dla programisty jednym z głównych elementów pracy, poza “produkowaniem kodu”, jest zdobywanie wiedzy. Zarówno w kwestii poznawania nowych technologii, jak i “sztuki programowania” – czyli jak pisać, żeby było dobrze, a nie źle :)

Sposobów na poszerzanie wiedzy jest wiele: studiowanie MSDNa, czytanie blogów, książek, uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach, udział w grupach społecznościowych, itp.

Z konferencjami jest jednak ten problem, że czasami koszt udziału jest większy niż osiągnięte korzyści – szczególnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę konferencje zagraniczne. Na szczęście większość tego typu imprez udostępnia później nagrane sesje. Osobiście bardzo lubię oglądać takie nagrania z konferencji, szczególnie te prowadzone przez ludzi takich jak Scott Hanselmann czy Roy Osherove. Taka forma przekazu ma tą przewagę nad formą pisaną, że dodatkowo widzimy jak prowadzący pracuje – jakich używa programów, ustawień, skrótów, itp. Uważam, że jest to bardzo cenna wiedza.

Samodzielne oglądanie nagranych sesji daje bardzo dużo, ale oglądanie ich w większym gronie jeszcze więcej! W firmie, w której pracuję, PGS Software, staramy się to wykorzystać i od paru miesięcy organizujemy spotkania zwane PGS Workshop. W ramach naszych Workshopów oglądamy nagrania z różnych konferencji. Dzięki temu, że oglądamy je w grupie, za każdym razem możemy przedyskutować omawiany temat – często to właśnie ten element jest dla nas najcenniejszy.

Nagrania przeważnie trwają ok. 1h – i odbywają się w ramach naszych godzin pracy :) Spotkania odbywają się co dwa tygodnie w piątek – jako dzień, w którym i tak myślimy o weekendzie ;)

Przed każdym spotkaniem za pomocą głosowania wybieramy sesję, którą będziemy oglądali – dzięki czemu zawsze dobieramy temat, który najbardziej nas interesuje.

Pomysł na PGS Workshop zrodził się po przeczytaniu posta Konferencje dla programistów… czy to się opłaca? (dziękuję autorowi za idee), a fakt, że udało się to wdrożyć w życie pokazuje, że warto próbować.

A czy Wy macie w swoich firmach tego typu inicjatywy?

2 Responses

  1. Pingback: dotnetomaniak.pl

Comments are closed.