Quick Tip: 08. ctrl+C, ctrl+V, ctrl+T(!)

Jedną z najczęściej wykonywanych operacji w pracy z komputerem jest “kopiuj (wytnij) -> wklej”. Wiąże się to z użyciem kombinacji klawiszy “ctrl+C (crtl+X) -> ctrl+V”. Ten wspaniały mechanizm pozwala na powielanie (przenoszenie), a dzięki temu szybsze programowanie ;), dowolnego tekstu czy grafiki. Efektem ubocznym (choć czasami pożądanym) jest przenoszenie formatowania wraz z kopiowaną zawartością.

Dlatego chcąc skopiować czysty tekst kopiowanie często wygląda tak: “ctrl+C (crtl+X) -> ręka na myszkę -> kursor na menu edycja -> wklej specjalnie -> tekst niesformatowany”; bardziej pomysłowi stosują ewentualnie technikę kopiowania poprzez notatnik :).

W programach wchodzących w skład Office 2010 MS udostępnił nowy, wspaniały skrót: crtl+T. Po wklejeniu dowolnego tekstu za pomocą ctrl+V i wciśnięciu klawisza crtl pojawia się małe okienko z trzema opcjami, które to wybieramy za pomocą jednej z trzech liter:

  • K – zachowaj oryginalne formatowanie
  • M – połącz formatowania
  • T – wklej niesformatowany

Dzięki temu chcąc wkleić tekst niesformatowany wystarczy użyć kombinacji:
“ctrl+C (ctrl+X) -> ctrl+V -> ctrl+T”

Genialne :)

3 Responses

  1. Pingback: dotnetomaniak.pl
  2. slither 6 lutego 2011 / 21:46

    Cóż – ja, gdy jeszcze używałem MSO miałem ustawiony skrót klawiaturowy Ctrl+Shift+V do “wklej specjalnie” i mysz była zbędna. Potem przesiadłem się na OpenOffice (mniej-więcej w tym czasie, gdy porzuciłem Windows na rzecz Linuksa ;) ) i okazało się, że tam domyślnie jest ten sam skrót.

Comments are closed.