Quick tip: 12. Stosuj AsNoTracking() gdzie się da!

Dzisiaj krótko o tym, jak poprawić wydajność pobierania danych z wykorzystaniem Entity Framework.

Entity Framework ma wbudowany mechanizm śledzenia zmian na obiektach. Dzięki niemu Entity Framework wie, który obiekt jest nowy i że trzeba go dodać do bazy, co można zaktualizować, jakie referencje usunąć, zmienić, itp. Ficzer niby fajny, ale często przeszkadza – szczególnie, jeżeli dane chcemy jedynie pobrać i wiemy, że nie będziemy ich modyfikować.

Problemem mechanizmu śledzenia jest narzut czasu i pamięci na wszystkie operacje. Dzieje się tak, ponieważ Entity Framework tworzy kopię obiektów pobieranych z bazy, a następnie porównuje je z obiektami, na których pracujemy. Samo porównanie wywoływane jest bardzo często, ale można je łatwo wyłączyć:

Problem w tym, że ten kod wyłącza jedynie automatyczne śledzenie, ale zmiany możemy zawsze wykryć ręcznie wywołując:

Oznacza to, że Entity Framework i tak tworzy kopie obiektów, przez co i tak tracimy na wydajności i wykorzystanej pamięci.

W sytuacjach, w których jedynie pobieramy dane z bazy (aby je później wyświetlić) należy w zapytaniu użyć metody AsNoTracking():

Metoda ta całkowicie wyłączy mechanizm śledzenia, ale tylko w tym zapytaniu. Niestety nie ma możliwości ustawienia takiej reguły globalnie.

3 Responses

 1. Pingback: dotnetomaniak.pl
 2. Grzegorz Kotfis 28 stycznia 2013 / 08:36

  Alternatywnie można także użyć właściwości MergeOption = NoTracking, np.
  var entities = context.MyEntities.MergeOption = NoTracking;
  Na czas życia kontekstu wyłączy śledzenie zmian.

 3. Łukasz Gąsior 28 stycznia 2013 / 21:11

  Tak ale to rozwiązanie nie zadziała w przypadku klas POCO.

Comments are closed.