Ujarzmić Firefoxa – koniec z obciążaniem pamięci

Tak się jakoś złożyło, że moją ulubioną przeglądarką jest Firefox. Niestety dość często zdarza się, że Firefox zużywa za dużo pamięci – normalnością niemal jest zużycie na poziomie 800MB, a nierzadko jest to nawet ponad 1GB RAMu.

Na szczęście Firefox jest przeglądarką bardzo konfigurowalną. Poza ogromną liczbą pluginów Firefox oferuje prosty panel do zaawansowanej konfiguracji. Aby ten panel uruchomić wystarczy w pasku adresu wpisać about:config:

Panel ten w formie tabeli przedstawia wiele ustawień Firefoxa. Chcąc ograniczyć ilość pamięci zajmowanej przez Firefoxa szukamy klucza browser.cache.memory.capacity:

Jeżeli takiego klucza nie ma, to trzeba go dodać  klikając na panelu prawym przyciskiem myszki i wybrać: “Dodaj ustawienie typu -> Liczba całkowita”. Jeżeli jako wartość podamy np. liczbę 512 będzie to oznaczało, że Firefox może zużywać maksymalnie 512MB pamięci. I okazuje się, że w zupełności mu to wystarczy :) Firefox działa płynnie, nie przycina się, a zabiera zdecydowanie mniej pamięci.

Z innych przydatnych parametrów można ustawić:

 • browser.sessionhistory.max_entries – określa, ile pozycji jest pamiętanych w historii. Domyślna wartość to 50, ja zmieniłem ją na 10 – ponoć to również poprawia wydajność Firefoxa
 • browser.urlbar.autofill – uzupełnia wpisywany adres tak, jak robi to Chrome. Domyślna wartość to false, trzeba zmienić na true
 • keyword.URL – ustawiając wartość tego klucza na “http://www.google.pl/#hl=pl&xhr=t&q=” pasek adresu będzie służył jako pole wyszukiwania googla

Dość częstą praktyką jest również modyfikacja ustawień z rodziny network.http.*, ale osobiście jeszcze tego nie sprawdzałem.

Miłej zabawy z odkrywaniem możliwości panelu about:config :)

5 Responses

 1. Pingback: dotnetomaniak.pl
 2. felgi aluminiowe 17 lutego 2011 / 14:34

  Rewelka. Dzieki za ten wpis. Używam firefoxa, bo jest najbardziej wygodny ale nieraz dostawałem gorączki jak się nagle zacina. Zaraz biorę się do roboty i ustawię wszystko według Twoich wskazówek.

 3. szmergiell 17 lutego 2011 / 15:54

  No i właśnie autouzupełniania paska adresu w FF mi brakowało. Teraz już w zupełności wracam z Chrome’a do FF4.0 i jestem zadowolony ;) A jakoś tak nie narzekam na zbyt dużą zajętość pamięci przez Liska, gdyż Chrome był jeszcze bardziej zasobożerny.

 4. zzzz 19 lutego 2011 / 21:47

  U siebie w fx miałem wyciek pamięci związany z jakimś rozszerzeniem chyba, bo próbując go zlokalizować wyłączałem mniej potrzebne, aż w końcu problem znikł, niestety nie pamiętam jakie rozszerzenie/a wyłączyłem jakie ostatnie, więc na wszelki wypadek zapisałem sobie jakie mam włączone, a które nie.

Comments are closed.